Agrowłóknina cz. 2 – właściwości i rodzaje

WYBÓR WŁAŚCIWEGO RODZAJU AGROWŁÓKNINY

Na rynku dostępne są agrowłókniny o różnej gramaturze oraz barwie. Różnią się one jednak nie tylko kolorem, ale przede wszystkim – właściwościami.

    • AGROWŁÓKNINA BIAŁA – jest idealna do wiosennego osłaniania roślin, najlepiej sprawdzi jako osłona roślin przed niskimi temperaturami i zimnym wiatrem, a także zanieczyszczeniami i pyłami. Przyda się ona zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim, gdy rośliny są pozbawione ochronnej warstwy śniegu. Warto używać jej również wczesną wiosną w celu przyspieszenia plonowania i ochrony przed atakami szkodników. Dzięki tym właściwościom, a zwłaszcza temperaturze powietrza i gleby wyższej o kilka stopni pod okrywą, stosowanie agrowłókniny pozwala na zapewnienie roślinom lepszych warunków wzrostu nawet przy przyspieszonych terminach siewu, a co za tym idzie – wcześniejsze i wyższe plony.
    • AGROWŁÓKNINA BRĄZOWA – to produkty świetnie nadające się do ściółkowania, doskonałe rozwiązanie w walce z chwastami – nie tylko nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko jak szkodliwe pestycydy, ale także może mieć pozytywny wpływ na jakość i ilość Twoich zbiorów. Poprawia warunki rozwoju bryły korzeniowej, co korzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin, zwiększa ich wytrzymałość na negatywne oddziaływanie warunków klimatycznych i przyczynia się do ich szybszego wzrostu. Co więcej, oddziałuje pozytywnie na gospodarkę wodną w Twoim ogrodzie – jednocześnie przepuszcza wody opadowe i spowalnia odparowywanie wilgoci z gleby.
    • AGROWŁÓKNINA CZARNA – jest przeznaczona głównie do ściółkowania, czyli przykrywania gleby wokół roślin, przyczynia się do zapobiegania nadmiernemu nagrzewaniu się gleby i jej wysychaniu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas upałów i suszy. Stosując ją możesz zapomnieć o innych sposobach zwalczania chwastów, ogranicza kiełkowanie nasion chwastów i utrudnia ich rozwój, a przy okazji zapewnić roślinom jeszcze lepsze warunki do rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że ściółkowanie zmniejsza parowanie wody, a tym samym pozwala dłużej zapewnić roślinom dostęp do wody, bez której żadne rośliny nie będą mogły żyć. Agrowłóknina czarna przydaje się również w czasie deszczowej pogody, gdyż wówczas ściółka w postaci agrowłókniny chroni glebę przed wymywaniem z niej cennych składników odżywczych i mineralnych, a to przyczynia się do poprawy warunków wzrostu i rozwoju roślin. To nie tylko ochrona przed chorobami i niepożądanymi roślinami, ale także innymi nieproszonymi gośćmi – szkodnikami. Stanowi doskonałą ochronę roślin przed przymrozkami.
    • AGROWŁÓKNINA ZIELONA – tak jak powyższe włókniny jest przeznaczona głównie do ściółkowania, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego (chroni przed nadmierną utratą wilgoci gleby, nawet w okresie suszy). Jest w pełni przepuszczalna dla wody, dzięki czemu nie dochodzi do braków wilgoci u roślin uprawowych (woda z opadów i nawadniania przenika do przykrytej gleby). Chroni przed szkodnikami glebowymi i chorobami. Oprócz głuszenia chwastów (eliminuje ich wzrost i rozsiewanie) w uprawie truskawek i warzyw, agrowłóknina znajduje również zastosowanie przy zakładaniu ogrodów. Ze względu na zielony kolor idealna do okrywania skarp!

kliknij i wróć do zakładki „PORADY”

tekst pochodzi z www.rolmarket.pl