Agrowłóknina cz. 0 – informacje ogólne

Rozłożenie agrowłókniny ściółkującej to jedna z lepszych metod walki z chwastami oraz dbania o odpowiedni poziom nawodnienia gleby. Agrowłóknina ściółkująca ma szereg innych zalet, o których przeczytasz poniżej. Sprawdzisz, czym różni się agrowłóknina zimowa i agrowłóknina wiosenna. Dowiesz się również, jaką agrowłókninę ściółkującą wybrać, by ochrona roślin była najskuteczniejsza i jak prawidłowo ją rozłożyć.
Agrowłóknina ściółkująca – dlaczego warto ją stosować?
Agrowłóknina ściółkująca to specjalna tkanina wykonana z włókien polipropylenowych, którą rozkłada się wokół roślin. Pozwala ona zapobiegać rozwojowi chwastów, co o ułatwia pielęgnację roślin i oszczędza czas. Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom pozwala również ograniczyć stosowanie substancji chwastobójczych czyli herbicydów. To z kolei ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko oraz gwarantuje, że uprawiane rośliny nie mają kontaktu z substancjami chemicznymi. Agrowłóknina ściółkująca jest doskonałą alternatywą dla czarnej folii, która również może być stosowana do ograniczenia wzrostu chwastów.
Jednakże, w przeciwieństwie do folii, agrowłóknina przepuszcza wodę i powietrze, dlatego jest od niej zdecydowanie lepsza. Co ważniejsze, agrowłóknina przepuszcza wodę deszczową, pozwalając nawadniać rośliny, ale jednocześnie zapobiega parowaniu gleby. Dzięki temu sposobowi okrywania roślin, mogą one lepiej wykorzystać wodę deszczową. Chroniąc powierzchnię gleby przed zimnem i wiatrem, agrowłóknina ściółkująca podnosi jej temperaturę i sprawia, że rośliny mają cieplej, a zatem mają lepsze warunki do kiełkowania i wzrostu. Zastosowanie agrotkaniny sprawia, że rośliny nie brudzą się ziemią/piaskiem, dzięki czemu zbierane plony np. owoce są czystsze. Mają przy tym dostęp do wody, lepszą glebę, chronione są przed wiatrem – rozwiązanie optymalne.
Powyższe właściwości agrowłókniny ściółkującej to dowód na to, że warto ją stosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na ochronie roślin przed chwastami i chcemy zapewnić im jak najlepszą glebę do rozwoju. Nie dziwi zatem, że jest ona wykorzystywana w przydomowych ogrodach m.in. wokół roślin ozdobnych, żywopłotów czy w warzywno-owocowej części ogrodu. Ściółkowanie roślin ogrodowych i warzyw jest konieczne, dla utrzymania jak najpiękniejszego ogrodu. Jest ona wykorzystywana też na szerszą skalę, przez rolników uprawiających rośliny na większych areałach. Dzięki niej mają oni zdecydowanie mniej pracy przy odchwaszczaniu, a rośliny mają lepsze warunki do rozwoju, dostęp do wody, ale również odparowywanie wody.

Agrowłóknina ściółkująca – rodzaje
W sklepach można spotkać agrowłókniny ściółkujące różnego rodzaju. Różnią się one nie tylko szerokością rolki i jej długością, ale również gramaturą. Im wyższa gramatura tym agrowłóknina mocniejsza i tym wyższe jej właściwości ochronne. Najczęściej można spotkać agrowłókniny o grubości 50-60 g/m2, choć są również agrowłókniny o gramaturze 100g/m2, a nawet jeszcze mocniejsze o gramaturze 150g/m2. W warunkach zwyczajnych, to znaczy w sytuacji, gdy chcemy zastosować agrowłókninę na płaskiej powierzchni, gdzie nie ma ryzyka bardzo dużego nasłonecznienia czy silnych i porywistych wiatrów, to agrowłóknina o gramaturze 50-60 g/m2 powinna być wystarczająca. Właśnie gramaturą różni się agrowłóknina wiosenna od zimowej. Agrowłóknina wiosenna jest zawsze cieńsza.
Jeśli jednak chcemy sadzić rośliny na stromej skarpie lub na polu, na którym szaleją wiatry, to lepiej wybrać agrowłókninę mocniejszą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rośliny otrzymają najwyższą ochronę i nie będzie trzeba ciągle łatać pozrywanych przez wiatr fragmentów specjalnej tkaniny. Przy wyborze, oprócz gramatury, warto zwrócić również uwagę na szerokość tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie jej do rozmiarów powierzchni, na której prowadzimy uprawę roślin. Im lepiej uda się ją dobrać, tym mniej pracy będzie wymagało jej rozłożenie. W przypadku dużych powierzchni lepiej wybierać szerokie i długie rolki, gdyż każde łączenie kolejnych pasów agrowłókniny to miejsce, w którym potencjalnie mogą pojawić się chwasty. Rozwój chwastów następuje, gdyż znajdą sobie lukę i wykorzystają ją do wzrostu. Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić, czy agrowłóknina jest odporna na promieniowanie UV.
Agrowłókniny dobrej jakości zawsze mają tę cechę, dzięki czemu mamy pewność, że długotrwałe nasłonecznienie nie zmniejszy właściwości ochronnych agrowłókniny i nie spowoduje powstania otworów, które mogłyby stać się miejscem rozprzestrzeniania się chwastów.

Jak rozłożyć agrowłókninę ściółkującą?
Rozłożenie agrowłókniny ściółkującej to zadanie dość łatwe. Można ją rozkładać zarówno przed siewem czy sadzeniem roślin, jak i później, gdy rośliny już wyrosły. W pierwszym przypadku agrowłókninę należy rozłożyć na wybranym obszarze, docinając ją w zależności od potrzeb. Do jej cięcia wystarczą zwyczajne nożyczki. Po rozłożeniu warto ją przymocować specjalnymi szpilkami do mocowania agrowłókniny. Mogą się one różnić między sobą rozmiarem główki oraz długością, dlatego warto wybierać takie, które będą miały rozmiar najlepiej dopasowany do rodzaju wybranej agrowłókniny i rodzaju gleby, w której będą mocowane. Dzięki szpilkom agrowłóknina ściółkująca nie przesuwa się, nie faluje i zasłania dokładnie tę powierzchnię, na której nam zależy. Po jej umocowaniu należy zrobić nacięcia w miejscach, w których będzie wzrost roślin. Najlepiej, by nacięcie miało kształt x, a długość ramion była dopasowana do wielkości sadzonej rośliny.
Jak rozłożyć agrowłókninę?
Nieco inaczej postępuje się układając agrowłókninę wokół roślin już rosnących. W takiej sytuacji w trakcie układana agrowłókniny na glebie należy robić nacięcia w miejscach, w których rosną rośliny, począwszy od krawędzi agrowłókniny aż do rosnącej już rośliny. Po ułożeniu agrowłókniny również należy ją przymocować szpilkami, upewniając się, że wszystkie narożniki przy nacięciach są dobrze przymocowane.
Jeśli któryś z nich nie będzie przytwierdzony do podłoża, to przy większym wietrze może on unosić się w górę. Nie tylko zmniejsza to skuteczność stosowania agrowłókniny i ściółkowania, ale może również spowodować jej rozdarcie. Na wyłożoną agrowłókninę można rozsypać korę lub drobne kamienie, w zależności od tego, w jakim miejscu ją układamy i jaki efekt dekoracyjny chcemy osiągnąć. Można również pozostawić ją odkrytą, bez żadnej posypki, co zwykle ma miejsce w przypadku stosowania agrowłókniny na polach uprawnych. W przydomowych ogrodach agrowłóknina jest raczej posypywana korą.
W zależności od doboru materiału na przykrycie agrowłókniny, można osiągać różne ciekawe kompozycje, co może znacząco podnieść walory estetyczne tej części ogrodu i ograniczyć chwasty. W sytuacji, gdy mimo zastosowania szpilek do mocowania agrowłókniny powstaną jakieś ubytki, to nie trzeba wymieniać całej powierzchni, ale wystarczy uzupełnić agrowłókninę w miejscu, w którym została uszkodzona. Co więcej, nie trzeba usuwać również uszkodzonego fragmentu, a jedynie położyć nowy kawałek agrowłókniny na danym miejscu i ponownie przymocować go szpilkami.

kliknij i wróć do zakładki „PORADY”

tekst pochodzi z www.rolmarket.pl